AMANA TOOL MD12-977TB Extra Fine Thin Kerf Sliding Compound Miter & Radial Arm Saw Blades 12" x 96T x 1"
Out of stock
SKU
Extra Fine Thin Kerf Sliding Compound Miter & Radial Arm Saw Blades
        Carbide Tipped
        2 ATB (Alternate Top Bevel) + 1 FTG (Flat Top Grind)
Specification
Tool No.
Dia.
Teeth
Kerf mm
Kerf Inch
Plate
Hook Angle
Bore
MD8-487TB
8-1/2"
48
-5°
5/8"?
MD8-607TB
8-1/2"
60
-5°
5/8"?
10"
60
12"
72
1"
MD12-977TB
12"
96
1"