BOSCH HDB180-02 18V Compact Hammer Drill w/ (2) SlimPack Batteries
In stock
SKU
310632
18V Compact™ 3/8" Cordless Hammer Drill/Driver
·         360 In Lbs of Max Torque - Has enough torque to drive most common fasteners and drill bits
·         8” Head Length and 3.2 Lbs - Most compact and lightweight design available provides least amount of user fatigue
·         Drives 160 3” Screws Per Charge - Strong run time keeps user on the job
·         FPS™ and ECP™ - Works with SlimPacks™ or FatPacks™, monitors battery to reach maximum life
·         EMP™ (Electronic Motor Protection) - Protects motor in stall situations
·         Keyless Chuck with Auto-Lock™ - For fast, one-handed bit changes
·         Soft-Grip Wrapped Housing - Fits comfortably in hand for extended working time
·         LED light - Ensures best visibility in dark areas
Specifications
Battery/Charger
45-Minute Fast Charger
Chuck Capacity
Up to 3/8" Keyless Chuck with Auto-Lock
Chuck Size
3/8" keyless chuck
Clutch Settings
15+1
No Load BPM
No Load RPM
0-500 / 0-1,450
Serviceable
Yes
Torque (in. lbs.)
360
Voltage
18V
Weight (lbs.)
3.2 lbs
Includes:
·         (2) -- 18V Lithium-ion SlimPack Batteries - BAT609