DEWALT DCB1800M3T1 PORTABLE POWER STATION (W/3 4AH AND 1 6AH BATTERIES)
Out of stock
SKU
1800 WATT PORTABLE POWER STATION KIT (WITH ONE 6.0 AH FLEXVOLT AND THREE 4.0 AH 20V MAX BATTERIES)
DCB1800M3T1 1800 Watt Portable Power Station delivers 1800W continuous and 3600 peak AC power when supplied with four DeWalt 20V MAX batteries. These batteries are included, with one 6.0 Ah Flexvolt battery as a bonus, plus three 20V MAX* 4.0 Ah batteries. DCB1800 is also a multiport battery charger for one to four 20V MAX batteries. DCB1800 emulates a 15A residential circuit branch delivering the feel of household AC power. Patent Pending modified sine wave is compatible with both standard and electronically controlled variable speed tools. DCB1800 is self-protecting against electronic overload and includes multiple protection features in battery charging. DCB1800 can be used in a variety of applications including jobsite, and lifestyle use. It requires no gas to run, emits no engine fumes or noise and can be used in virtually any dry location.
Features
·         1800 Watt Portable Power
·         Take Cordless Power Anywhere
·         4 Port Parallel Charger
Specifications
120V RECEPTACLES
1.0
CHARGING CONNECTION
MALE 120V PLUG
CHARGING TIME
2 HOURS, 4.0 AH BATTERIES
HEIGHT
10.75 IN
LENGTH
12.75 IN
MAX CURRENT (120V/240V)
30 AMPS
RATED AC OUTPUT
1800 WATTS
REQUIRED NUMBER OF BATTERIES
4.0
SHIPPING WEIGHT
TBD LBS
TEMPERATURE RANGE
32-104 F °
WIDTH
21.3 IN
BATTERIES COMPATIBLE
20V MAX*
CHARGING RATE
2.0 AMPS
COMPATIBLE WITH
20V MAX* BATTERIES
INDICATOR LIGHTS
INVERTER AND CHARGER, OPERATION AND FAULT, LOW BATTERY
MAX AC OUTPUT
3600 WATTS
QUANTITY OF BATTERIES CHARGED
4.0
RATED CURRENT (120V/240V)