FLUKE FLUKE-87-5 INDUSTRIAL TRUE RMS MULTIMETER
Out of stock
SKU
Industrial Digital Multimeter, 80 Series V, 19999 Count, True RMS, Auto, Manual Range, 4.5 Digit
When productivity is on the line and you need to solve problems fast, the Fluke 87V multimeter delivers the accuracy and advanced troubleshooting capabilities you need. Designed specifically to handle complex signals, it takes the guesswork out of drive system troubleshooting—even in loud, high-energy, high-altitude locations. The full-featured 87V is well suited for most heavy industrial environments.
Features
  • Unique function for accurate voltage and frequency measurements on other noisy equipment
  • Built in thermometer conveniently allows you to take temperature readings
  • Large digit display with bright, two-level backlight makes it significantly easier to read
  • Combo kit includes special accessories to make industrial troubleshooting even more productive
Applications
Industrial, Maintenance & Repair, Test & Measurement
Contents
Multimeter, TL75 test leads, AC72 alligator clips, holster, 9V battery, temperature probe, user manual, operator's guide
Specifications
DMM Functions
 AC/DC Current, AC/DC Voltage, Capacitance, Continuity, Frequency, Resistance, Temperature
Current Measure AC Max
 10A
Current Measure DC Max
 10A
Voltage Measure AC Max
 1kV
Voltage Measure DC Max
 1kV
Resistance Measure Max
 50Mohm