FREUD LM74R010 10X30X5/8 TCG RIP COATED
In stock
SKU
526706
Heavy Duty Glue Line Ripping Blades
For Superior Finish
This blade’s specially designed triple chip tooth design produces extremely smooth, true surfaces for gluing and finish work. There is no need for sanding or jointing after the cut. The ideal working range is from 1/8" to 1" thick. This blade also features laser cut anti-vibration slots, practically eliminating the vibration that resonates in standard blades. With this ultimate ripping blade, there is no need for stabilizers.
Key Specifications
Item #
Coating
Dia.
Teeth
Arbor
Kerf(K)
Plate(P)
LM74M008
Silver ICE™
8"
24 TCG
5/8"
0.118
LM74R008
Perma-SHIELD®
8"
24 TCG
5/8"
LM74M010
Silver ICE™
10"
30 TCG
LM74R010
Perma-SHIELD®
10"