HITACHI DS18DSAL 18V 1/2" Driver Drill 1.5 Ah Sli
In stock
SKU
622592
18V Lithium Ion Compact Pro Driver Drill with Flashlight (1.5Ah)
Features:
·         460 in/lbs of torque to power through the toughest jobs with ease
·         Variable speed trigger and 2-speed motor for maximum control and precision during use
·         LED job light illuminates the work surface and is ideal in dark work spaces
·         Metal belt hook for easy jobsite accessibility
·         Battery charger circuitry prevents overheating and power loss
Specifications:
Battery Type
Lithium Ion Slide
Battery Ah
1.5
Voltage
18
Chuck Size
1/2" Keyless
Torque
460 in/lbs
No-Load Speed
0-350/1,500 RPM
Clutch Stages
22 1
Ratcheting Clutch
Yes
LED Light
Yes
Metal Belt Hook
Length
7.7"
Weight
3.3 lbs
Charge Time
40-Minutes
Includes:
·         (2) 18V 1.5Ah Lithium Ion Slide Batteries (330139)