MK MORSE CSM72548NSC CIRC BLADE 7-1/4" 48T NXT STL
Metal Devil® NXT Metal Cutting Circular Saw Blades
The Metal Devil® NXT combines strength, long life, and technology
in one complete package. Manufacturing processes combine plate technology and
carbide science to result in premium cutting performance in the most demanding
of metal cutting applications.
Features & Benefits
Stability of plate through manufacturing
processes produce smoother cuts and longer blade life
New technology minimizes stress in the carbide
tips produces longer blade life
Lowest cost-per-cut
Less vibration during the cut
Optimized tip design
Applications:
Metal cutting
Specifications:
TPI |
Diameter |
Arbor Hole Size |
Application |
Part # |
1/Card Model # |
RPM |
32 |
5-3/8" (137mm) |
20mm |
Steel |
CSM53832NSC |
4200 (max) |
32 |
5-3/8" (137mm) |
5/8" |
Steel |
CSM5383258NSC |
4200 (max) |
40 |
7" (178mm) |
20mm |
CSM740NSC |
40 |
7-1/4" (184mm) |
5/8" KO |
48 |
7-1/4" (184mm) |
5/8" KO |
CSM72548NSC |
42 |
8" (203mm) |
5/8" |
CSM842NSC |
48 |
8" (203mm) |
CSM848NSC |
8-1/4" (210mm) |
9" (229mm) |
1" |
CSM948NSC |
6-3/4" (171mm) |
20mm |
66 |
14" (356mm) |
1" |
60 |
12" (305mm) |
1" |
6-1/4" (159mm) |
CSM62548NSIC |
6-1/2" (165mm) |
20mm |
6-1/2" (165mm) |
5-3/8" (137mm) |
20mm |
Aluminum |
CSM53848NAC |
54 |
6-1/4" (159mm) |
Aluminum |
CSM62554NAC |
54 |
6-1/2" (165mm) |
7" (178mm) |
20mm |
CSM754NAC |
60 |
7-1/4" (184mm) |
8" (203mm) |
CSM860NAC |
72 |
9" (229mm) |
1" |
CSM972NAC |
72 |
10" (254mm) |
80 |
12" (305mm) |
1" |
80 |
14" (356mm) |
1" |