ROLAIR 5230K30CS-0001 5HP 230V 2 STAGE SPLASH 18.8 CFM @ 90 PSI 9 Gallons (23.1 CFM)
Out of stock
SKU
Wheel Electric Compressor
Features
Pump description
Heavy-Duty, Two Stage, Cast-Iron Twin Cylinders, Ball Bearings, Splash Lubricated, Cast Iron Valve Plates with Swedish Lamellar Reed Valves, Aluminum Alloy Connecting Rods with Automotive-Style Inserts, Multi-Finned 15.16" Flywheel, Oil Sight Gauge
Motor description
5.0 HP, 1740 RPM, Open Drip Proof, 230V – 60 HZ, Ball Bearings, Overload Protection w/Manual Reset
 Standard equipment
Optional equipment
Filter-Regulator-Lubricator Sets, 20 Gallon ASME Tank
Specifications
HORSE POWER
·         5.0 HP
CFM DISPLACED @ 90 PSI
·         23.1 CFM
CFM DELIVERED @ 90 PSI