SAWSTOP ICS31230-36 3HP, 1ph, 230v Industrial Cabinet Saw with 36” Industrial T-Glide fence system
Out of stock
SKU
DESIGNED TO BE THE BEST CABINET SAW EVER MADE
The 10” SawStop Industrial Cabinet Saw is the reference by which all other saws are measured: Precision and heavy-duty construction, the revolutionary safety feature that’s made SawStop famous, and 99% dust collection system that’s second-tonone.  It is, simply put, the finest SawStop saw ever made.
10” Industrial Cabinet Saw specs
Overall saw dimensions:
 44” w x 34” d x 34’ h
69 1/4” w x 36 1/2” d x 34” h (w/ optional fence & 36” rails)
85 1/4” w x 36 1/2” d x 34” h (w/ optional fence & 52” rails)
10” Cabinet Saw with Industrial T
Glide
ICS31230-36
3HP, 1PH, 230V 60HZ. 36” Industrial T-Glide