SAWSTOP PCS175-PFA30 1.75HP Professional Cabinet Saw with 30” Premium fence system
Out of stock
SKU
The best of both worlds
The SawStop 100V, 1.75 HP 10” Professional Cabinet Saw is engineered to fit the unique demands of the avid hobbyist in a home setting.  Delivering the peeriess fir and finish of the Professional Cabinet Saw this saw’s 110V power and optimized footprint make ideal for the many challenges of a home shop. With SawStop legendary safety system, uncompromising quality –leading dust collection the 110V Professional Cabinet Saw is engineered to be the cornerstone of a high-end home shop.
10” Professional Cabinet Saws 1.75 HP 110V
Specifications
Overall saw dimensions:
PCS175-PFA30
61 1/4” x 31 1/8” d x 34”h (with Premium Fence Assembly & 30” rails)
PCS175-TGP236
69 1/8”w x 33” d x 34” h (with T-Glide Fence System & 36” rails)
PCS175-TGP252
85 1/4” w x 33” d x 34” h (with T-Glide Fence System & 52” rails)
Motor:
·         1.75 hp, 1 phase, 110 V, 14 A
Weights:
·         367 lbs (with Premium Fence Assembly & 30”rails)
·         408 lbs (with T-Glide Fence System & 36” rails)
·         431 lbs (with T-Glide Fence System & 52” rails)
Shipping weight (approx.):
·         381 lbs (table saw only)
Max. rip, right of blade:
·         30” (with 30” rails)
·         36” (with 36” rails)
·         52” (with 52” rails)
All Professional Cabinet Saws
Cabinet footprint:
19 3/8” w x 19 3/8” d
Cast iron table:
20” w x 27” d, 44” w x 27” d (w/ extension wings)
Extension wing:
12” w x 27” d
Extension table (optional):
23 3/4” w x 27” d (36” rails), 40 1/8” w x 27” d (52” rails)
Blade:
40-tooth, professional grade, 5/8” arbor
Blade diameter:
10”
Blade tilt:
Left
Blade kerf:
0.118” (3mm)
Blade plate thickness:
0.078” (2mm)
Max. depth of cut, blade at 0º:
3 1/8”
Max. depth of cut, blade at 45º:
2 1/4”
Max. rip, left of blade:
12”
Dado diameter:
8” (requires a separate brake cartridge and table insert)
Dado max. width:
13/16”
Arbor diameter at blade:
5/8”
Main bearing size:
62mm OD x 30mm ID
Second bearing size:
52mm OD x 25mm ID
Table in front of blade (max. elevation):
10 1/4”
Table behind blade (max. elevation):
7 1/2”
Arbor runout:
0.001” Maximum allowable runout
Blade lateral movement over full elevation range:
0.006” Maximum
Table flatness measured diagonally:
0.010” Maximum gap
Overall table and extension wing flatness:
0.025” Maximum gap
Blade alignment with miter slot:
0.010” Maximum displacement
Deviation of miter gauge indexing stops from actual:
±0.25º
Alignment between spreader and blade:
0.010” Maximum difference
Miter slots:
T-shaped, 3/4” at top, 1” at bottom, 3/8” deep
Dust collection port diameter:
4”
Riving knife / splitter thickness:
0.078” (2mm)
Blade guard:
polycarbonate, extends only 5/8” to right of blade
Insert:
zero clearance, steel core, ABS surfaces
Hand wheels:
7” diameter, cast iron with chrome handle
Belts:
2 V-ribbed belts – arbor belt is static dissipative